O PLEMENU

 

Jde o pracovního psa, který musí vyvíjet nějakou aktivitu 

Flat Coated Retriever není v ČR tak známý jako labrador či zlatý retriever, i když začíná mít stále více svých příznivců. Používá se jako pes lovecký, slepecký, společenský, asistenční (zejména pro děti), záchranářský i jako pes hledající drogy.

Na vzniku plemene se podíleli setři, po kterém flat zdědil vynikající nos, rychlost a ladnost pohybu, ale i trochu umíněnost. Dalším z předků je novofundlandský pes, z kterého si vzal do vínku lásku k vodě. 

Potřebuje mnoho pohybu, aby se cítil dobře

Pro lov a pro ostatní pachové práce má oproti ostatním plemenům retrívra výhodu vysoce výkonného nosu. Flat coated retriever je čilý, dobromyslný, přátelský a inteligentní pes. Má klidnou a vyrovnanou povahu. Velmi lpí na svém pánovi a jeho rodině. Je ze své retrívří podstaty společníkem a průvodcem, potřebuje být v přítomnosti člověka, stejně jako všem ostatním retrívrům mu tedy není dobře v kotci, oddělenému od rodiny. 

Potřebuje být v přítomnosti člověka, není mu dobře v kotci, oddělenému od rodiny

Flati jako správní retrívři milují lidi, hlavně děti, snáší se výborně s ostatními psy i domácími zvířaty. Rádi aportují, milují vodu. Flat coated retrievera lze vychovat poměrně snadno, majitel však musí být důsledný. Plemeno je velmi učenlivé. Jedinou nevýhodou flatů je, že dospívají později (až kolem 3. roku).

Flat coated retriever potřebuje mnoho pohybu, aby se cítil dobře. Dává přednost dlouhým procházkám bez vodítka ve volné přírodě. Jde o pracovního psa, který musí vyvíjet nějakou aktivitu, jinak se zabavuje po svém a to není vždy dobře.